Užitečné otázky, které jste nepoložili svému zubaři

Datum: 9.5.2018

Ptejte se svého dentisty na všechno, co vás zajímá. Pokud nejste odborník, je jasné, že otázky budete klást. Na které dotazy obvykle nepřijde řeč, ale znát na ně odpověď je důležité?

 

Proč vyrazit na dentální hygienu?

Pouze dvě třetiny Čechů dodržují pravidelnou účast na preventivních prohlídkách. Na zubní hygienu pak zavítá pouze zlomek lidí z tohoto počtu. Většina lidí totiž bere návštěvu zubní hygieny jako ostudu. Je pravda, že dentista posílá k hygienistovi osoby, které mají s čištěním zubů problémy, avšak návštěva tohoto specialisty vám dá mnohem víc. Občasné zavítání k odborníkovi na dentální hygienu by mělo být doporučována každému člověku. Je nejlepší prevencí proti onemocněním včetně paradentózy. Na hygieně vám bude odstraněn zubní kámen, zbavíte se taky pigmentových skvrn. Zjistíte informace o stavu vašeho chrupu a samozřejmě se naučíte čistit si své zuby správně. Možná objevíte taky šikovné dentální hygienické pomůcky, které vám mnohdy usnadní práci s čištěním zubů. Tímto seznam služeb nekončí. Navštivte sami specialistu a přesvědčte se o tom, že dentální hygiena vám dá mnohem víc, než si myslíte.

 

Jak je to s domácím bělením zubů?

 

Mnoho lidí by si přálo mít zuby co nejbělejší. Zubaře se však už málokdo zeptá na radu, jak bílých zubů docílit. Mnozí se obávají, že jim bude stomatolog stejně bude jen nabízet své služby nebo je odkazovat na bělení u odborníků. Jenže jak za moment zjistíte, tato metoda se vyplatí nejvíce.

Pokud máte na mysli bělení zubů s pomocí jednotlivých potravin a ne chemických látek, není se čeho bát. Jídlo, které běžně konzumujete vašim zubům neublíží. Pokud vás zajímá, proč vaše zuby žloutnou, zapátrejte v našem magazínu.

Jestliže na zuby budete aplikovat různé bělící přípravky, buďte velmi opatrní. Některé chemické látky v nich obsažené dokážou pěkně ublížit nejenom zubní sklovině. Možná budete mít pár let zuby jako sníh, avšak pak o svůj chrup můžete taky úplně přijít. Je lepší připlatit si a nechat si zuby vybělit u odborníka. Jak zjistíte, existuje hned několik bělících metod s různě dlouhou výdrží.

 

Co moje zuby moudrosti?

 

Tak tuto otázku hned tak někdo svému lékaři nepoloží. Bojíme se, ač třeba jen podvědomě, že se zuby budeme mít nějaký problém. O třetí stoličky by se však měl každý jedinec zajímat. Nechte si zuby zkontrolovat rentgenem, zda jsou správně usazeny v dásni. Pokud vás začnou bolet, ihned miřte k lékaři. Zejména tyto zuby dokáží v ústech udělat velkou neplechu. Pokud máte doma dítě, které již dosáhlo věku dvanácti let, poraďte se s lékařem na preventivní prohlídce, zda by nebylo vhodné zrentgenovat stav jeho ,,moudráků‘‘. Pokud se ukáže, že se zuby do úst dítěte s velkou pravděpodobností nevejdou, je vhodné je odstranit co nejdřív, aby pak jedince netrápily problémy s nimi spojené během následujících let.

 

Máte další otázky? Zajímá vás, jak se starat o dětský chrup? Trápí vás problém jménem zápach z úst a hledáte jeho řešení? Nebo by se vám snad hodilo vědět, jak si pomoci při náhlé bolesti chrupu? Odpovědi na tyto otázky, ale i na mnohé další najdete na našem blogu.

 

Nebojte se svého zubaře ptát na věci, které vás zajímají. Je jasné, hlavně pokud nejste odborník v oboru, že máte plno otázek. Pokládat otázky někomu, kdo se stará o vaše zdraví, je naprosto přirozená věc. Pokud je vašemu zubnímu lékaři zatěžko vám odpovědět nebo s vámi nechce komunikovat, měli byste popřemýšlet o výměně zubaře. Vysvětlení toho, co se ve vašich ústech bude dít před zákrokem je pro lékaře přímo povinné.

 

U nás žádná otázka není hloupá. Na každé preventivní prohlídce vám kromě vyšetření chrupu a dásní budou poskytnuty jakékoliv poradenské služby.